احتمال ریزش دلار و سکه جدی است

تحلیل کارشناسان نشان می دهد احتمال ریزش دلار و سکه جدی است،‌اما مردم و فعالان بازار ایران نظر دیگری دارند و همچنان بازار خرید و فروش دلار و سکه داغ است.

به گزارش کاماپرس ، بسیاری از کارشناسان حوزه ارز و طلا با توجه به نتایج نظرسنجی های انتخابات ریاست جمهور در آمریکا و پیشتازی جو بایدن نسبت به رقیبش دونالد ترامپ پیش بینی می کنند به زودی بازار ارز و طلا و سکه با ریزش جدی همراه می شود. ریزشی که مردم ایران و البته فعالان بازار خیلی آن را جدی نمی گیرند و معتقدند ترامپ دوباره رای می آورد و سیر صعودی طلا و ارز و سکه هم ادامه دارد به همین دلیل مثل همیشه در حال خرید و فروش و معامله سکه و دلار هستند.

بازار در حال پیش خور کردن اتفاقات آتی نرخ ارز است

با این حال مسعود حقیقت طلب یکی از کارشناسان اقتصادی در روزنامه دنیای اقتصاد به تحلیل این موضوع پرداخته و نوشته:« فعالان بازار،‌ در حال پیش‌خور کردن اتفاقات آتی بر روی نرخ ارز هستند. همین اتفاق در بهار سال جاری برای بورس افتاد. در آن زمان نیز بسیاری از کارشناسان مستقل به خارج شدن بیش از حد بازار سهام از سطح فاندامنتال آن هشدار دادند و در نهایت نیز بازار قریب ۳۰ درصد ریزش کرد.به نظر می‌رسد حالا این اتفاق در حال رخ دادن در بازار ارز است. از آنجا که مردم پناهگاهی برای ریال متصور نیستند هر بار به سمت یک بازار یورش می‌برند و قیمت را در آن بازار بیش از حد مبتنی بر واقعیات، افزایش می‌دهند، اما دیر یا زود آن بازار با فروکش تقاضا مواجه می‌شود. در مورد ارز، بسیاری به این نکته اشاره دارند که پیش‌خور شدن اتفاقات آتی بیشتر مبتنی بر تداوم دوره ریاست‌جمهوری ترامپ و ادامه عدم فروش نفت و تحریم حداکثری بانکی است.

به عبارت دیگر انتظارات فعالان اقتصادی روی بدترین سناریوی ممکن جا خوش کرده است.این در حالی است که نظرسنجی‌ها نشان از فاصله معنادار بایدن در انتخابات ماه آتی دارد و حتی برخی پا را فراتر از پیروزی بایدن و مساله را چگونگی پذیرش ترامپ بر پایان ریاست‌جمهوری‌اش می‌دانند. هر چند همگی تحلیلگران بر این باورند که با توجه به تحولات سه سال اخیر، بایدن برجام را در سطح دوره اوباما عملیاتی نمی‌کند، اما اقداماتی انجام خواهد داد تا نشان دهد قول انتخاباتی خود مبنی بر بازگشت به برجام را به انجام رسانده و متحدان خود را در دنیا بار دیگر پشت‌سر خود داشته باشد. این اقدامات می‌تواند شامل مجوزهایی برای فروش نفت یا آزادسازی بخشی از دارایی‌های ایران برای تداوم گفت‌وگو‌ها ذیل برجام باشد. هر کدام از این گزینه‌ها به معنی کاهش فشار ظالمانه حداکثری است که ترامپ بر اقتصاد ایران روا داشته و بدون تردید به تغییر وضعیت موجود می‌انجامد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *