با بزرگ ترین و خطرناک ترین گربه سانان جهان آشنا شوید!

هنگام شنیدن نام گربه سانانی چون شیر، پلنگ، ببر و… ذهن آدمی به سمت قدرت و درندگی آنها سوق پیدا میکند اما تا چه اندازه نسبت به گربه سانان شناخت دارید؟ با ما همراه باشید تا با بزرگترین و خطرناکترین حیوانات در تیره گربه سانان آشنا شوید.

 

لایگر (liger)

وزن میانگین: 360 کیلوگرم

وزن حداکثری: 725 کیلوگرم

طول لایگر با احتساب دم: 300 – 370 سانتی متر

حداکثر ارتفاع: 165 سانتی متر

سرعت: 80 کیلومتر بر ساعت

لایگر که به عنوان شیر نیز شناخته میشود عظیم الجثه ترین گربه سان در جهان است که رکورد بزرگی آن در گینس نیز ثبت شده است. لایگر نوعی حیوان دورگه است که از آمیزش شیر نر و ببر ماده حاصل میشود. این حیوان چند صد کیلیویی در بزرگسالی نیاز به تغذیه 23 کیلوگرم گرم گوشت خام در هر وعده غذایی دارد.

 

ببر سیبری (Siberian Tiger)

وزن حداکثری: 384 کیلوگرم

طول ببر سیبری با احتساب دم: 348 سانتی متر

حداکثر ارتفاع: 110 سانتی متر

سرعت: 80 تا 96 کیلومتر در ساعت

ببرهای سیبری جزو بزرگترین گربه سانان در جهان محسوب میشوند که دارای پوست بسیار منحصر به فردی هستند. ببر سیبری غالبا در کشورهای آسیایی چون شمال چین، شرق روسیه، غرب مغولستان و گاها کره شمالی یافت میشود. از مشهورترین صفات ببرهای سیبری میتوان به استقامت بدنی و قدرت بینظرشان اشاره داشت.

 

ببر بنگال (Bengal Tiger)

وزن حداکثری: 388 کیلوگرم

طول ببر بنگال با احتساب دم: 370 سانتی متر

ارتفاع حداکثری: 110 سانتی متر

سرعت: 56 تا 64 کیلومتر بر ساعت

ببر بنگال از خطرناک ترین شکارچیان شب زنده دار در دنیا است که پس از ببر سیبری از نظر اندازه در نوع خود بزرگترین شناخته میشود. محل زندگی ببر بنگال در کشورهای شرقی چون هند، بنگلادش و نپال است که متاسفانه بنابه دلایل زیست محیطی در خطر جدی انقراض قرار گرفته اند.

 

شیر (Lion)

وزن میانگین: 190 کیلوگرم در شیر نر و 127 کیلوگرم در شیر ماده

طول میانگین با احتساب دم: 170 تا 250 سانتی متر

ارتفاع حداکثری: 110 سانتی متر

سرعت: 80 کیلومتر بر ساعت

شیر، آنچه به عنوان سلطان جنگل شناخته میشود از مشهورترین حیوانات جهان است که به لطف فیزیک و فرم بدنی خود از قدرت و کارایی بالایی برخوردار است. در حال حاضر کمتر از 20.000 راس شیر در طبیعت باقی مانده که عمدتا محل زندگی آنان در کشورهای آفریقایی ست. جالب است بدانید که توله شیرها پس از بدنیا آمدن پوستی خالدار دارند که این خال ها با گذشت زمان کم رنگ و درنهایت محو میشوند.

 

جگوار (Jaguar)

وزن: 53 تا 148 کیلوگرم

طول جگوار با احتساب دم: 260 سانتی متر

ارتفاع: 63 تا 76 سانتی متر

سرعت: 80 کیلومتر در ساعت

عنوان پنجمین گربه سان بزرگ جهان به جگوار تعلق میگیرد. جگوارها بزرگ‎ترین و خطرناکترین گربه سان نیمکره غربی جهان محسوب میشوند که دارای آرواره های ترسناک و قدرتمندی هستند. جگوارها در کشورها کاستاریکا، آمریکای جنوبی، برزیل، مکزیک و … زندگی می کنند.

 

پوما (cougar)

وزن: 53 تا 100 کیلوگرم در پومای نر و 29 تا64 کیلوگرم در پومای ماده

ارتفاع حداکثری:  53 الی 76 سانتیمتر

طول: 150 تا 270 سانتی متر و به طور متوسط 205 متر

سرعت: 64 تا 80 کیلومتر بر ساعت

پوما گربه سانی چابک و وحشی است که محل زندگی آن طیف گسترده‎ای از کشورهای قاره آمریکای جنوبی و بخشهایی از آمریکای شمالی را در برمی گیرد. طعمه اصلی پوماها سم دارانی نظیر آهو است. پوما پس از جگوار بزرگترین گربه سان آمریکا بشمار می آید اما برخلاف جگوار، پوماها در کمترین میزان خطر انقراض قرار دارند.

 

پلنگ (Leopard)

وزن میانگین: 37 تا 90 کیلوگرم در پلنگ نر و 28 تا 60 کیلو در پلنگ ماده

طول پلنگ با احتساب دم: 259 سانتی متر

ارتفاع: 60 تا 70 سانتی متر در پلنگ نر و 57 تا 64 کیلومتر در پلنگ ماده

سرعت: 58 کیلومتر در ساعت

پلنگ هفتمین گربه سان بزرگ جهان است که در قاره آفریقا و آسیا زندگی می کند. پلنگها بیشتر در جنگلهای مرطوب و مناطق شلوغ دیده می شوند و همچنین پلنگها تمایل دارند در نزدیکی آب ها نیز اوقات خود را سپری کنند. علاوه بر پوست خال خال، پلنگها نسبت به سایر گربه سانان دارای پاهای کوچکتر و آرواره های بزرگتری هستند.

 

پلنگ برفی (Snow Leopard)

وزن میانگین: 27 تا 55 کیلوگرم

وزن حداکثری: 75 کیلوگرم

طول: 180 تا 230 سانتی متر

طول دم: 80 تا 100 سانتی متر

ارتفاع: 60 سانتی متر

سرعت: 64 کیلومتر در ساعت

شاخصه های متعددی وجود دارد که پلنگ برفی را نسبت به سایر پلنگها متمایز می کند. خال ها، جثه کوچکتر، صدای جیغ مانند و چشمهایی به رنگ سبز کمرنگ از جمله این ویژگی ها هستند. کوههای هیمالیا، تبت و شمال افغانستان محل زندگی پلنگ زمستانی عنوان شده است.

 

چیتا (cheetah)

وزن: 21 تا 72 کیلوگرم

طول پلنگ زمستانی بدون احتساب دم: 112 تا 150 سانتی متر

طول دم: 60 تا 80 سانتی متر

ارتفاع: 70 تا 90 سانتی متر

سرعت: 80 تا 130 کیلومتر بر ساعت

چیتا یا یوزپلنگ جثه کوچکتری نسبت به گربه سانانی چون شیر، ببر و پلنگ دارد. اما آنچه تمایز ویژه ای به چیتا می‎بخشد سرعت استثنایی این جاندار میباشد که نه تنها بین گربه سانان بلکه در مقایسه با تمامی جانداران حال حاضر دنیا سریع تر است. این فاکتور سبب شده است تا چیتا تبدیل به یک شکارچی تمام عیار شده و کمتر طعمه ای فرصت فرار از چنگال آن را داشته باشد.

 

وشق اوراسیایی (Eurasian lynx)

وزن: 11.5 تا 23 کیلوگرم

طول وشق آسیایی بدون احتساب دم: 81 تا 108 سانتی متر

طول دم: 74 تا 91 سانتی متر

ارتفاع: 50 تا 55 سانتی متر

سرعت: 80 کیلومتر بر ساعت

سیاه گوش اوراسیایی که با عنوان وشق ارواسیایی نیز شناخته میشود یکی از زیباترین پستانداران جهان به شمار می رود که به واسطه محل زندگی خود که غالبا مرکز آسیا و شرق اروپا میباشد وشق اوراسیایی نام گرفته است. دیدن این گربه سان درنده در صبح بسیار دشوار است چرا که این حیوان در تاریکی شب مشغول به شکار بوده و در روشنی روز در پناهگاه خود استراحت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *