برای درمان کم خونی در بارداری چه بخوریم

علت كم‌خونی در بارداری

كم‌ خونی مي‌تواند به دليل كمبود ويتامين B 12 يا اسيدفوليک و يا برخي بيماري‌هاي حاد باشد، ولي رايج‌ترين دليل كم‌ خونی فقر آهن است. آهن، یک ماده معدنی و مینرال است كه در توليد هموگلوبين نقش دارد. هموگلوبين پروتئيني است كه در ساختمان گلبول‌هاي قرمز وجود دارد و به اكسيژن رسانی از ريه به بافت‌های بدن كمك مي‌كند و مسلماً در دوران بارداری نقشی ویژه در رشد جنين و جفت به عهده دارد. علت و دلایل اصلی بروز کم خونی در بارداری عبارتند از:
تغذیه نامناسب
مصرف نکردن موادغذايي غني از آهن
مصرف زياد چاي يا قهوه
اهداي مداوم خون (3 بار يا بيشتر در طول سال)
مصرف مداوم برخي داروها مثل آسپيرين يا داروهاي ضدالتهاب
از دست دادن خون به واسطه خونريزي
خونريزي‌هاي ماهانه و قاعدگی شديد
هموروييد شديد
بارداری با فاصله کم از زایمان قبلی

کم خونی در بارداری برای جنین ضرر دارد

جنین نیاز آهن خود را از بدن شما برطرف می نماید ، او سهم خود را قبل از زن باردار برداشت می‌کند.کم خونی در سه ماهه اول و دوم بارداری احتمال وقوع زایمان زودرس یا تولد نوزاد با وزن کم را بیشتر خواهد کرد. بنابراین این امر را جدی بگیرید و فقر آهن شدید باعث پایین آمدن ذخیره آهن بدن نوزاد به هنگام تولد خواهد شد و او را در دوران کودکی در معرض خطر کم خونی قرار خواهد داد.
کم خونی و فقر آهن در دوران بارداری باعث آسیب رساندن به سلامت شخص باردار می‌گردد انرژی شخص کم شده و قدرت مبارزه با عفونت‌ها و باکتری‌ها در بدن شخص کم خون کمتر خواهد شد.

علائم کم خونی در دوران بارداری

علائم آنمی در حاملگی شامل موارد زیر است:

خستگی
ضعف
رنگ پریدگی
ضربان قلب نامنظم
تنگی نفس
سرگیجه
درد قفسه سینه
دست و پاهای سرد
سردرد
تمایل به خوردن وسایل غیر غذایی مانند خاک، خاک رس یا ذرت
علاوه بر آن، زنان با ابتلا به آنمی در حاملگی ممکن است هیچ یک از این علائم را تجربه نکنند. خوشبختانه، آزمایش خون برای تشخیص کم خونی، در طول مراقبت های دوران بارداری به طور طبیعی انجام می گیرد. علائم کم خونی اغلب شبیه علائم کلی مراحل بارداری هستند. صرف نظر از این که یک زن در دوران بارداری چه علائمی داشته باشد، آزمایش خون برای غربالگری کم خونی در دوران بارداری لازم و ضروری است. زنان باردار درصورت نگران از علائم خود، باید با پزشک مشورت کنند.

تشخیص کم خونی در بارداری

به عنوان یک روند طبیعی در ویزیت های دوران بارداری، پزشک مقداری از خون زنان باردار را برای شمارش کامل خون تجویز می کند. میزان هموگلوبین (Hb) 11 گرم در دسی لیتر و یا هماتوکریت کمتر از 33٪ می تواند به عنوان کم خونی در بارداری تشخیص داده شود. کم خونی شدید با میزان هموگلوبین (Hb) 7 گرم در دسی لیتر در دوران بارداری نیاز به درمان فوری پزشکی دارد و کمتر از 4 گرم در دسی لیتر یک وضعیت فوری است که خطر نارسایی احتقانی قلبی، سپسیس و مرگ را در پی دارد.

عوارض کم خونی در بارداری
کم خونی، عوارض پری ناتال و مرگ و میر کلی مادران و نوزادان را افزایش می دهد و احتمال محدودیت رشد جنین و وزن کم هنگام تولد را سه برابر می کند. علاوه بر آن،آنمی در حهملگی شانس زایمان زودرس را تا دو برابر افزایش می دهد. بنابراین حتی خونریزی متوسط ​​در یک زن باردار می تواند کشنده باشد.

داروها

امكان دارد آهن ، اسيدفوليك ، و ساير مكمل ها تجويز شوند. براي جذب بهتر، مكمل آهن را يك ساعت قبل از غذا يا بين وعده هاي غذايي ميل كنيد. آهن رنگ اجابت مزاج را سياه مي كند و اغلب باعث يبوست مي شود.

 

فعاليت

محدوديتي وجود ندارد. به هنگام خستگي استراحت كنيد تا اينكه كم خوني برطرف شود.
رژيم غذايي

خوب غذا بخوريد و مكمل هاي غذايي تجويز شده را طبق دستور مصرف نماييد. سعي كنيد فيبر غذايي و مايعات بيشتر دريافت كنيد تا از يبوست جلوگيري شود.

 

در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد

اگر به هنگام بارداري ، علايم كم خوني در شما ظاهر شده است .

اگر يكي از مشكلات زير به هنگام درمان رخ دهد: اسهال ، تهوع ، درد شكمي ، يبوست ، خونريزي از هر كجا و هر چند مختصر.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *