نحوه دریافت یکجای سود سهام عدالت+ارزش روز

نحوه دریافت یکجای سود سهام عدالت+ارزش روز

سهام عدالت برای چندمین بار افت کرد.
به گزارش تیتربرتر؛ ارزش سهام عدالت با کاهش شاخص بورس بار دیگر کاهش یافت.

ارزش روز سهام عدالت
ارزش روز سهام عدالت
پیشنهاد امروز

فارابی، اولین کارگزاری 24 ساعته ایران! ثبت‌نام بورس رایگان
در پایان معاملات امروز بازار بورس، ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی به حدود 13 میلیون و 171 هزار تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته بیش از 588 تومان کاهش یافت.

همچنین ارزش هر واحد از دارا یکم با افت 7.22 درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته 18 هزار و 441 تومان معامله شد تا ارزش 200 واحد آن به 3 میلیون و 688 هزار و 200 تومان کاهش پیدا کند. همچنین قیمت ابطال هر واحد صندوق (NAV ابطال) بر پایه خالص ارزش دارایی‌های 24.841 تومان ثبت شد.

معاملات امروز بازار سرمایه درحالی به پایان رسید که شاخص کل این بازار با افت 51 هزار واحدی در ارتفاع یک میلیون و 462 هزار واحد ایستاد.

معرفی استانهایی برای معامله سهام عدالت
معرفی استانهایی برای معامله سهام عدالت
در پایان معاملات امروز بورس، سهامداران سهام عدالت در ۱۱ استان که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند می‌توانند نسبت به معامله سهامشان اقدام کنند.

این ۱۱ استان شامل خراسان شمالی، خراسان جنوبی، قم، یزد، ایلام، بوشهر، اردبیل، مرکزی، کرمانشاه، گلستان و زنجان است.

شاخص کل بورس امروز ۵۱ هزار واحد افت کرد و نماد اکثر شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی ذکر شده امروز منفی بودند و سهام عدالت در استان‌های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، قم، ایلام، مرکزی، کرمانشاه و گلستان افت کرد.

اما سوال مهم سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند این است که چطور سهام عدالت وارد پرتفوی افراد می‌شود.

محمود حسنلو، مدیر فنی سهام عدالت در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: نماد‌های شرکت سرمایه‌گذاری استانی که در حال حاضر قابل معامله کرده‌اند سهامدارنی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند برای این که دارایی خود را مشاهده و معامله کنند باید در پنل آنلاین تغییر کارگزار ناظر را انتخاب کنند تا دارایی سهام عدالتشان وارد پرتفوی‌شان می‌شود.

همچنین برگه سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی در پایان معاملات امروز حدود چهار درصد افت کرد و به رقم ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

مطالب مرتبط:

جزئیات جدید از تغییر روش پرداخت سود سهام عدالت+ارزش سهام عدالت
بررسی علل واریز نشدن کامل 30 درصد فروش سهام عدالت
راهنمای واریز سود سهام عدالت به صورت یکجا
راهنمای واریز سود سهام عدالت به صورت یکجا
اکبر حیدری سخنگوی شرکت‌های سرمایه‌گذار استانی سهام عدالت درباره فروش ۶۰ درصد از سهام عدالت افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند اظهار کرد: فروش به روش غیر مستقیم بر خلاف روش مستقیم است به علت اینکه افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند برای فروش ۳۰ یا ۶۰ درصد سهام خود باید منتظر باشند تا پس از ثبت سفارش سود حاصل از این فروش سهام عدالت به حسابشان واریز شود، اما افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند پس از اقدام به فروش سهام خود می‌توانند سود را یکجا دریافت کنند.

وی افزود: افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند مجموع سهام ۳۶ شرکت دولتی حاضر در بازار سرمایه در پرتفویشان ثبت شده، اما برای افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند فقط سهام شرکت سرمایه‌گذاری استانی که در آن سکونت دارند به ثبت رسیده به همین علت است که در روش غیر مستقیم، افراد در فروش سهامشان با مشکلات متعدد اعم از دیرکرد واریز مواجه نمی‌شوند.

سخنگوی شرکت‌های سرمایه‌گذار استانی تصریح کرد: یکی از مزایای فروش سهام عدالت به روش غیر مستقیم این است که اگر فردی از استان گیلان سهام استان خراسان را خریداری کند در اصل سهامی از استان خراسان خارج نشده بلکه آن فرد جزو سهامداران استان خراسان می‌شود.

وی تصریح کرد: شرکت‌های سرمایه‌گذار استانی مجموعه‌ای از شرکت‌های سرمایه پذیر هستند، خود شرکت‌های سرمایه پذیر اگر بخواهند در سهامشان تغییر ایجاد کنند، می‌توانند دارایی موجود در پرتفوی خود را بفروشند یا اضافه کنند، در حالی که سهامداران عدالت که روش مدیریت غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند سهم حاصل از سرمایه گذاریشان در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی را به فروش می‌رسانند.

بررسی آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت
«جاماندگان سهام عدالت چند نفر هستند؟» این سوال اساسی بود که طراحان از همان ابتدا رقم‌های مختلفی برای آن تعیین کردند و هنوز هم رقم دقیق آن مشخص نشده است. محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه قرار بود ۶ دهک کم‌درآمد جامعه جزو مشمولان سهام عدالت ‌شوند اما چنین نشده است، درباره تعداد جاماندگان گفته بود: «یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی سهام عدالت دریافت نکرده‌اند. همچنین حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر نیز در سال‌های ۸۵-۸۴ دعوتنامه سهام عدالت دریافت کرده‌اند، اما سهامی به نام آنها واگذار نشده که در این طرح جزو جاماندگان از سهام عدالت هستند.»

سیدغنی نظری خانقاه، عضو هیات‌رئیسه کمیسیون اقتصادی این رقم را حدود ۲۰ میلیون نفر برآورده کرده و گفته بود: «تنها ۱۰ میلیون نفر از آنها که شامل ۶ میلیون نفر کارگر ساختمانی، یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کمیته امدادی‌ها، ۲۰۰ هزار نفر بهزیستی و… می‌شوند، نتوانسته‌اند سهام عدالت را دریافت کنند.» او همچنین تاکید کرده بود برخی از این جاماندگان به دلیل اینکه تحت پوشش هیچ مرکزی قرار ندارند قابل شناسایی نیستند، بنابراین در کمیسیون اقتصادی مقرر شده با شناسایی و تایید کمیته امداد به این افراد هم سهام عدالت تعلق بگیرد. همچنین در بحث روستانشینان هم با توجه به کد ملی افراد این شناسایی‌ها انجام خواهد شد.

با اینکه اکنون طرح ساماندهی سهام عدالت به هیات‌رئیسه مجلس تقدیم شده و در نوبت بررسی در صحن علنی بهارستان قرار دارد، همچنان رقم دقیقی برای این جاماندگان مشخص نشده و مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: برآورد آنان ۲۰ میلیون جامانده است که رقم دقیق آن بعد از تصویب طرح و تبدیل آن به قانون از طریق سامانه رفاه ایرانیان ‌وزارت کار مشخص خواهد شد. این در حالی است که پیش از این اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید داشتند آن دسته از جاماندگان سهام عدالت که تحت پوشش هیچ مرکزی قرار ندارند، از سوی کمیته امداد شناسایی و با تایید این کمیته به این افراد هم سهام عدالت تعلق می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *