کشف ردپای فسیل‌شده ۱۰۰هزارساله در اسپانیا

گروه فرهنگی: در ساحل جنوبی اسپانیا حدود 100 هزار سال پیش، گروهی از نئاندرتال‌ها در امتداد ساحل شنی پیچ و تاب می‌خوردند. حال، رد پاهای گروهی از آن‌ها که در شن و ماسه باقی مانده بود، توسط جمعی از باستان‌شناسانی که در حال بررسی آثار حیوانات فسیل‌شده هستند، کشف شد.به نظر می‌رسد این 87 رد پای نئاندرتال که در ساحل یافت‌ شده، به عنوان نقش برجسته باستانی و تاریخی حفظ می‌شوند و می‌توان گفت که این آثار، اکنون قدیمی‌ترین مسیرهای انسان‌کشی نئاندرتال در اروپا است.

محققان براساس آناتومی ردپاها و همچنین دانش مربوط به ساکنان متوالی اسپانیا پیش از تاریخ، توانستند آثار چاپی مربوط به نئاندرتال‌ها را شناسایی کنند. نئاندرتال‌ها از حدود 40 هزار تا 400 هزار سال پیش در اروپا و آسیا زندگی می‌کردند. این گونه با نام علمی Homo neanderthalensis شناخته می‌شود که نزدیکترین خویشاوند منقرض‌شده انسان است.گونه‌ها و گونه‌های وابسته به آن Homo sapiens (انسان امروزی) در زمانی بین 300 هزار تا 700 هزار سال پیش از هم دور شدند. این دو گونه عمدتا در مناطق مختلف زندگی می‌کردند، کوتاهتر از انسان‌های امروزی بوده و شغل اصلی‌شان شکار بوده است.

از 87 رد پا فسیل‌شده کشف‌شده، 31 رد طول زیادی دارند و طول آن‌ها از 5.5 تا 7.5 اینچ است. باستان‌شناسان کشف کردند که 7 رد پا از کودکان، 15 مورد از بزرگسالان و 9 رد پا از سالمندان است. تصور می‌شود كه كوچكترین ردپا که فقط 5/5 اینچ طول دارد، مربوط به یك كودك 6 ساله نئاندرتال می‌شود.ردپای نئاندرتال که در ساحلی نزدیک به رد حیوانات یافت شده است، نشان‌دهنده رفتار این گروه است. آن‌ها به عنوان شکارچی، حیوانات را در ساحل مورد هدف قرار می‌دادند و یا صدف جمع‌آوری می‌کردند. در واقع بعید به نظر می‌رسد که آن‌ها مانند انسان‌های امروزی کنار ساحل آفتاب می‌گرفتند و یا بازی‌های مفرح انجام می‌دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *